Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vraždění v terezínské Malé pevnosti s koncem války neskončilo

Malá pevnost v Terezíně je častým cílem školních výletů a zájezdů zahraničních turistů pobývajících v Praze. Oběma skupinám se však nedostane příliš informací o tom, k čemu Malá pevnost sloužila po válce.

V podstatě už v prvních dnech po osvobození Sověty byli do terezínské Malé pevnosti sváženi nemečtí obyvatelé z okolí Terezína. Další proud Němců určených k internaci směřoval z Prahy. První pražský transport byl do Terezína vypraven již 17. června 1945.

Často a naprosto mylně se uvádí, že zde byli internování nacističtí váleční zločinci, že šlo o tábor pro osoby, které se na českém obyvatelstvu dopouštěly násilností a hrůz, které tehdejší doba a válečné šílenství přínášely. Ovšem již samotné počty a struktura internovaných napovídá, že to nemůže být pravda.

Z archivních pramenů plyne, že do tábora bylo předáno celkem 87 příslušníků wehrmachtu, příslušnost k SS se podařilo prokázat u 247 mužů. Členy nebo čekateli členství v NSDAP bylo dle evidence 809 internovaných mužů a 93 žen. Funkcionářů NSDAP bylo mezi zadržovanými 62, šlo však většinou o funkcionáře na nižší lokální úrovni.

Že terezínský internační tábor nebyl výhradně určen pro nacistické zločince a kolaboranty, o tom svědčí fakt, že před soudy se ocitlo jen 365 internovaných z celkového počtu téměř čtyř tisíc, kdy téměř dvě stovky z toho celkového počtu byly děti do 14 let věku.

Úlohu Malé pevnosti jako tábora pro nacistické zločince již zpochybňovala Okresní správní komise v Litoměřicích, která Zemský národní výbor v Praze koncem července 1945 informovala, že se v táboře nachází více než 1500 osob z řad Čechů a Němců, které byly zajištěny a do tábora poslány, aniž by bylo možné zjistit kým byly zajistěny, kdy se tak stalo a co je jim kladeno za vinu.

Na druhou stranu Terezínem prošla řada osob s nacistickou zlovůlí spojených. Do svého někdejšího působiště se tak nedobrovolně vrátili velitel Malé pevnosti Heinrich Jockl, jeho zástupce Wilhelm Schmidt, dozorce Thomas Soukup a další. V Malé pevnosti byli též umístěni pracovníci pražského gestapa. Zcela zvláštní postavení mezi vězni měl dr. František Schwarz, někdejší národně socialistický poslanec, který v zahraničním odboji byl odpůrcem prezidenta Beneše.

Vedení tábora bylo svěřeno jeho bývalým vězňům. První vedení však nemělo dlouhého trvání. Vedení tábora bylo koncem června 1945 zatčeno na popud 12. divize v LItoměřicích. Jednalo se o obvinění z vražd, k čemuž se obvinění přiznali. Důkazem dále byly protokoly výslechů, kdy mělo být v Malé pevnosti v období od 24. května 1945 usmrceno až 30 Němců injekcemi, které vpichoval internovaným jeden z vězněných lékařů na pokyn vedení tábora. Vraždy pomocí injekcí, které nařizovali dozorci zmiňují ve svých vzpomínkách i další internovaní.

Postrachem pro vězněné byl jeden z členů vedení tábora A. Kling. Jeden z vězněných, který vykonával funkcí kápa vypověděl před Úřadem národní bezpečnosti, že Kling ubil násadou od krompáče třicítku vězněných. Z dokumetů dále plyne, že 23. května 1945 došlo k masakru, kdy příchozí do tábora byli biti klacky, topůrky a pažbami pušek. Takto bylo ubito 59 starších můžů.

Internační tábor v Malé pevnosti v Terezíně existoval více než dva a půl roku. Prošlo jim téměř čtyři tisíce vězňů, pro nejméně 548 se poválečná Malá pevnost stala osudnou. Ve stejnou dobu byla Malá pevnost již přístupná veřejnosti jako místo mučení a vraždění politických odpůrců nacisty.

Internace a odsun Němců jsou historickým faktem. Válka rozpoutaná hitlerovským nacismem přinesla evropským národům, včetně Čechů, mnoho utrpení, a to co postihlo příslušníky německého národa bylo jejím bezprostředním důsledkem.

Je třeba zdůraznit, že události, které se udály v terezínském táboře po skončení války nebyly součástí represivních opatření organizovaných státem. Šlo o projevy zneužívání moci jednotlivci a jako takové byly žalovatelné, což potvrzují postoje soudů, správních orgánů a policie.

 

Autor: Lubomír Šula | čtvrtek 24.2.2011 7:21 | karma článku: 16,91 | přečteno: 1974x
  • Další články autora

Lubomír Šula

Lež, manipulace či omyl?

Mám o čtenářích blogů na idnes.cz poměrně vysoké mínění. Přesto mne tu a tam překvapí, co vše si nechají nalévat do svých úctohodných hlav.

15.4.2014 v 10:10 | Karma: 13,79 | Přečteno: 1051x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

Zeman měří všem stejným metrem...

Ovšem ten jeho měří nejméně kilometr. Možná víc. Zvláště pokud jde o jeho oblíbence.

14.1.2014 v 15:00 | Karma: 23,07 | Přečteno: 994x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

I my máme své Indiány

Kudy chodíme, tudy na ně brbláme. Jejich dítě si na pískovišti uprdne, jiné dítě zavolá maminku, že to smrdí a do týdne v tom městečku máme protestní pochod.

9.11.2013 v 10:48 | Karma: 17,23 | Přečteno: 1290x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

Láska ve stínu ostnatých drátů

Zřejmě málokdo z nás si umí představit život v nacistickém koncentráku. Skutečností je, že i v tomto pekle se do sebe lidé zamilovávali. Ani němečtí esesáci někdy neodolali kráse židovských dívek.

8.11.2013 v 14:30 | Karma: 13,97 | Přečteno: 1499x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Šula

Proč Václavu Klausovi nevěřím ani slovo?

Pan prezident Klaus prý cítí jako osobní újmu některé aspekty jeho role v nedávných volbách. Já cítím, že spíše neumí chlapsky říct, že o jeho myšlenky už téměř nikdo nestojí.

6.11.2013 v 13:35 | Karma: 45,39 | Přečteno: 11763x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Alpský hotýlek centrem špionáže? Číňané měli výhled na základnu pro F-35

18. května 2024  14:02

Švýcarský hotel Rössli ve vesnici Unterbach se v posledních letech stal tématem hovorů členů...

Střelec na Fica přiznal vinu. Premiérův stav se lepší, převoz ještě není možný

18. května 2024  11:09,  aktualizováno  13:55

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35,  aktualizováno  13:51

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

Soud poslal do vazby muže podezřelého z pobodání řidiče v Rokycanech

18. května 2024  13:30

Šestatřicetiletý muž, kterého policie obvinila z pokusu o vraždu za ozbrojený útok v Rokycanech,...

  • Počet článků 409
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2243x
Možná samorost. Možná snílek. Život stavím nad ideologie.