Vládla v terezínském ghettu korupce a protekce?

13. 10. 2011 13:20:36
Asi každého, který se trošku o věci kolem holocaustu zajímá napadne, jak je možné, že někteří internovaní terezínští Židé vydrželi v ghettu do konce války a jiní jen několik dní.

Položil jsem tuto otázku nezávisle na sobě několika lidem, historikům či judaistům, ale i lidem, kteří Terezínem prošli. Překvapilo mne, že všichni odpověděli stejně. Velký vliv na zařazení či nezařazení do transportu na Východ hrály známosti, přímluvy či otevřená korupce. Zpočátku to pro mne bylo zdrcující zjištění. Zvláště, že všichni se při takové odpovědi tvářili, jako že něco takového je naprosto samozřejmé, že na tom není nic podivného nebo hodného odsouzení.

Transporty sestavovaly židovské rady. Ty zřídili nacističtí mocipání, aby si prostě s některými věcmi nemuseli "špinit" své ruce. Židovské rady vydávaly nařízení, vyhlášky a rozkazy a to vždy na základě požadavků SS či s jejich souhlasem. Byly mezi nimi i pokyny, které jistě lze hodnotit velmi kladně. Například se díky Fredymu Hirschovi podařilo prosadit, aby děti nebyly ubytovány s dospělými, starými a umírajícími, ale aby v Terezíně byly zřízeny tzv. "heimy", domovy pro děti, kde děti mohly přebývat se svými vrstevníky a vychovatelé se tak alespoň v míře, jakou dovolovala konspirace a životní podmínky v ghettu, jim mohli věnovat.

Stejně tak transporty byly sestavovány na základě rozkazu SS. Židovská samospráva dostala pokyn, že do transportu má zařadit mladé a silné, nebo naopak staré a nemocné, ženy či muže. Někdy takový konkretizující požadavek nebyl vysloven. Vysloven byl jen počet lidí, kteří mají být do transportu zařazení. Někdy bylo zařazení konkrétního člověka do transportu trestem za nedoržení "pravidel" života v ghettu, třeba i jen za styk s občany, kteří žili mimo ghetto. Zajímavé je, že tento počet byl téměř vždy zaokrouhlen na celé tisíce.

Židovští funkcionáři často k zařazování lidí do transportu přistupovali velmi pragmaticky. Chráněni byli především jejich příbuzní, další prominenti, kteří získali zastání na patřičných místech, ale i lidé, kteří byli z pohledu židovské samosprávy pro chod ghetta nezbytní. Mohla rozhodnout i dovednost či profese dotyčného. Z toho plyne, že pro některé byl Terezín skutečně jen přestupní stanicí, ve které pobyli několik dnů, aby jejich pouť dále pokračovala do míst, odkud se již nikdy nevrátili.

Dle někdejších terezínských vězňů se mezi Židy v Terezíně nevědělo kam transporty směřují a už vůbec se nevědělo, že převážnou většinu těch, kteří takto Terezín opustí, již nikdo nikdy nespatří živé. Přeživší však uvádějí, že jim bylo jasné, že jejich život v místech, kam byli odvážení bude rozhodně horší, než v terezínském ghettu.

Židovská samospráva měla postupem doby signály, co se s transportovanými děje. A nejen signály. I svědectví lidí, kteří dokázali uprchnout z pekla v Birkenau a o tom, jak to tam chodí s židovskou samosprávou hovořili, když nasazovali život a podařilo se jim do terezínského ghetta proniknout. Židovští předáci však odmítali věřit, že jsou Židé masově plynování, vymykalo se to lidskému chápání, že je něco takového možné. Pokud se našel funkcionář židovské rady, který uvěřil tomu, jak je s transportovanými Židy zacházeno, nechal si tyto zprávy pro sebe. Situaci vyhodnotil tak, že nastalá panika po zveřejnení takové zprávy by nikomu a ničemu příliš neprospěla. V samotném ghettu se sice nacházela jen malá posádka SS. Malá pevnost a nedaleké Litoměřice "hostily" těchto hrdlořezů však poměrně dost.

To vše, po počátečním šoku ze zjištění, jak fungovalo zařazování do transportů, mne vede k myšlence, jak bych se zachoval já. Co bych já učinil, kdybych měl možnost poslat na téměř jistou smrt někoho z mých rodinných příslušníků nebo známých nebo je nahradit lidmi, pod jejichž jmény si nikoho nevybavuji. Přičemž nesestavit transport by znamenalo jistotu smrti mé, ať už přímo v ghettu nebo Malé pevnosti, nebo v plynové komoře, kam bych byl poslán nejbližším transportem.

Zkuste i vy se sami sebe zeptat na to stejné, než jednání židovských funkcionářů odsoudíte nebo podrobíte kritice. A přitom vzpomeňte, že brzy uplyne 60 let od doby, kdy první transporty s našimi občany začaly opouštět republiku. A tím vlastně začala nejrozsáhlejší hromadná vražda občanů této země v historii.

Autor: Lubomír Šula | čtvrtek 13.10.2011 13:20 | karma článku: 17.29 | přečteno: 1416x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 328 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 288 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 505 | Diskuse
Počet článků 409 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2243
Možná samorost. Možná snílek. Život stavím nad ideologie. počítadlo.abz.cz

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...